Kov 26 2014

Labrenciškėms – pirmieji rūšiavimo konteineriai

Balandžio mėnesį uostamiesčio individualių namų gyventojams bus pradėti dalyti atliekų rūšiavimo konteineriai. Pirmieji savo sodybų kiemuose juos pasistatys Labrenciškėse gyvenantys žmonės.

200 šio kvartalo gyventojų balandį gaus naujus konteinerius ir turės išrūšiuotas pakuočių atliekas – stiklą, popierių, plastiką, metalą – sudėti į vieną dėžę.

Kol kas Klaipėdoje atliekų rūšiavimo patirtis yra karti.
Ten, kur atliekų vežėjai dalijo šiukšlėms rūšiuoti skirtus maišus, iš 2,5 tūkst. gyventojų, kuriems buvo pasiūlyti specialūs maišai antrinėms žaliavoms, tik 600 parodė susidomėjimą rūšiuoti, visi kiti į tai numojo ranka.

Būtent todėl šiemet ketinama pradėti pratinti gyventojus rūšiuoti pakuočių atliekas ne iškart visame mieste, o viename privačių namų kvartale.

Viename – visos pakuotės

Konteinerius administruos ir prižiūrės Klaipėdos rajono atliekų tvarkymo centras (KRATC) bei atliekų vežėjai. Tokiu būdu bus stebima, ar žmonės teisingai rūšiuoja atliekas.

Miesto daugiabučių namų kiemuose žmonės rūšiuoja antrines žaliavas į tris konteinerius. O individualių namų gyventojai į vieną konteinerį turės išrūšiuoti visas pakuočių atliekas.

Į naujo konteinerio apačią reikės mesti stiklą, o į maišą, kuris bus duodamas kartu su konteineriu, sudėti pakuočių atliekas: plastiką, kartoną, metalines skardines. Toks maišas bus dedamas į tą patį konteinerį.

Jei šis eksperimentas pasitvirtins, ketinama tartis su Pakuočių tvarkytojų asociacija, jog kitais metais Klaipėda gautų dar daugiau konteinerių, skirtų antrinių žaliavų rūšiavimui.

Konteinerius turės visi

Viena iš paskatų rūšiuoti šiukšles tapo sprendimas rečiau išvežti nuosavų namų gyventojų atliekas. Dalis individualiuose namuose gyvenančių klaipėdiečių patys prašė konteinerio rūšiavimui, tačiau atliekų tvarkytojai šio noro išpildyti kol kas negali.

“Pavienių rūšiavimo konteinerių aptarnavimas yra brangus. Ekonomiškai nenaudinga siųsti atliekų vežėją į kitą miesto dalį ištuštinti vieno ar dviejų konteinerių. Todėl rūšiavimas mieste bus diegiamas kvartalais. Be to, už pakuočių atliekų surinkimą ir rūšiavimo infrastruktūros sukūrimą yra atsakingos Pakuočių tvarkymo organizacija ir “Žaliasis taškas”. Planuojama, kad iki 2016 m. pakuočių rūšiavimo konteineriai bus išdalyti visiems Klaipėdos miesto individualių namų gyventojams” – sakė KRATC Ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininkė Ramunė Šličienė.

Rūšiuojant taupoma

Pasak atliekų tvarkytojų, nuo 2008 m. mieste įteisinta nuostata, kad kiekvienas klaipėdietis privalo rūšiuoti atliekas. Ir nors dauguma pasisako už ekologiją, tačiau prisidėti prie to darbais – rūšiuodami atliekas – vengia.

“Matyt, turi praeiti kažkiek laiko, jog žmonės suvoktų rūšiavimo naudą ir išmoktų tai daryti. Kiekvienas mūsų turime suprasti labai paprastą dalyką – jeigu išrūšiuojame tai, kas mums nebereikalinga, į sąvartyną pateks mažiau atliekų. Kuo mažiau šiukšlių ten patenka, tuo mažiau pinigų reikės joms rūšiuoti, o po to – sudeginti. Taip pat bus taupoma atliekoms į sąvartyną nuvežti bei sąvartyno išlaikymui. Tad mes visi esame surišti viena virvele ir kiekvienas turime rūšiuoti, kad atliekų tvarkymas ateityje nebrangtų”, – teigė KRATC Ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininkė R.Šličienė.

www.kl.lt