Bal 22 2014

Rūšiavimo eksperimentas: rezultatai maloniai nustebino

Vakar atliekų vežėjai pirmą kartą ištuštino uostamiesčio Labrenciškės individualių namų kvartalo gyventojams išdalintus šiukšlių rūšiavimui skirtus konteinerius.
Pasak jų, pamatyti rezultatai maloniai nustebino – žmonės atliekas rūšiavo itin aktyviai. Tiesa, nedidelių rūšiavimo klaidų nebuvo išvengta.
Ankstesnė atliekų rūšiavimo individualiuose namuose patirtis Klaipėdoje buvo karti. Ten, kur atliekų vežėjai dalijo šiukšlėms rūšiuoti skirtus maišus, iš 2,5 tūkst. gyventojų tik 600 parodė susidomėjimą rūšiavimu.
Nesuprato tik vienas
Labrenciškės kvartalui neseniai buvo išdalinta apie 200 rūšiavimui skirtų konteinerių, kuriuos Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) gavo iš Pakuočių tvarkytojų asociacijos. Kartu su konteineriais buvo duotas ir vienkartinis maišas bei instrukcija, kaip rūšiuoti.
Į konteinerį galima mesti tik stiklo tarą. Į maišą – plastiką, popierių, kartoną ir metalą, pavyzdžiui, skardines. Atliekų vežėjai ištuštindami konteinerį palieka naują maišą.
Komunalininkai buvo iš anksto perspėję, kad maišo turinys vietoje nebus tikrinamas, bet jei pačiame konteineryje bus ne tik stiklas, jis nebus ištuštinamas. Visame kvartale buvo tik vienas konteineris, į kurį gyventojai išmetė ne išrūšiuotas antrines žaliavas, o sumaišė jas su komunalinėmis.
“Šio namo gyventojai patys turės išrūšiuoti atliekas. Kol jie to nepadarys, atliekų vežėjai šio konteinerio nelies”, – sakė Ramunė Šličienė, KRATC ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininkė.
Kai kur kartu su popieriumi ar kartono pakuotėmis buvo išmetamas ir tualetinis popierius, o su stiklu – ir dienos šviesos lempos, kurios yra pavojinga atlieka bei turi būti utilizuojamos atskirai. Buvo ir atvejų, kai kartu su įprastomis plastiko pakuotėmis žmonės išmetė ir buitinės chemijos pakuotes.
“Tai – mažesnė blogybė nei atsikratyti lempučių ar pakuočių su cheminių medžiagų atliekomis kartu su visomis komunalinėmis šiukšlėmis, tačiau ji vis tiek apsunkina galutinį rūšiavimo procesą”, – sakė komunalininkai.
Iki 2016-ųjų – visiems
Atliekų vežėjai akcentavo, kad jau pirmas konteinerių tuštinimas atskleidė rūšiavimo naudą – įprastiniai komunalinių atliekų konteineriai daug kur buvo pustuščiai, o specialūs maišai ir rūšiuoti skirti konteineriai – pilnutėliai. Per dvi savaites į 200 konteinerių buvo sumesta per toną antrinių žaliavų.
Kai kurių, ypač sublokuotų namų, pavyzdžiai rodė, kad jiems net per mažai yra vieno konteinerio, kurie ištuštinami kas dvi savaites, bet jų gyventojai irgi buvo sąmoningi – antrines žaliavas sudėjo į maišus ir pastatė šalia rūšiavimui skirto konteinerio.
“Pavienių rūšiavimo konteinerių aptarnavimas yra brangus. Jau ir dabar į Labrenciškę atliekų vežėjai važiuoja tris kartus – vienąkart išveža pakuotės ir popieriaus atliekas, antrą – stiklą bei galiausiai – neišrūšiuotas šiukšles. Papildomai siųsti atliekų vežėją ir į kitą miesto dalį ištuštinti vieno ar dviejų konteinerių būtų dar neekonomiškiau, todėl rūšiavimas mieste bus diegiamas kvartalais”, – aiškino KRATC atstovai.
Didesnes antrinių žaliavų surinkimo sąnaudas kompensuoja už pakuočių atliekų surinkimą ir rūšiavimo infrastruktūros sukūrimą atsakingos Pakuočių tvarkymo organizacija ir “Žaliasis taškas”.
Planuojama, kad iki 2016 m. bendradarbiaujant su minėtomis organizacijomis rūšiavimo konteineriai bus išdalinti visiems Klaipėdos miesto individualių namų gyventojams.
Informacija
Kartu su spaudiniais, popieriumi ir kartonu negalima mesti vienkartinių servetėlių, popierinių rankšluosčių ar kitokių riebalais užterštų popieriaus pakuočių.
Kartu su stiklu negalima mesti porceliano ar keramikos šukių, lempučių.
Plastikiniai buteliai nuo aliejaus ar padažų turėtų būti kuo švaresni, kartu su plastiku negalima mesti taros nuo organinių skiediklių, dezinfekcijos priemonių ir kitų pavojingų cheminių medžiagų.