Lap 27 2015

Darbą pradėjo atliekų rūšiavimo gamykla

Klaipėdos regioninio sąvartyno teritorijoje Dumpiuose pradėjo veikti moderni mechaninio atliekų rūšiavimo gamykla. Nuo šiol uostamiesčio pašonėje bus preciziškas atskiriamos iš septynių Klaipėdos regiono savivaldybių atvežamos komunalinės atliekos.
Regione – 2020-ieji
Vakar Dumpių kaime oficialiai atidaryti jau dabar švarios aplinkos garantu tituluojama Klaipėdos regiono atliekų rūšiavimo gamykla.
Šio objekto atsiradimui pradėta rengtis dar 2003-aisiais. Per šį laiką regione uždaryti 7 viso regiono savivaldybėse veikę sąvartynai, pastatytas naujas, Europos Sąjungos keliamus reikalavimus atitinkantis Klaipėdos regioninis sąvartynas, uždaryta ir sutvarkyta 40 užterštų teritorijų, įrengta 10 stambiagabaričių atliekų, 7 kompostavimo aikštelės bei išdalyta 10 tūkst. individualių kompostavimo konteinerių.
Visas šis procesas vainikuotas Dumpių sąvartyne pastačius mechaninį atliekų rūšiavimo įrenginį.
„Atliekų tvarkymas Europos Sąjungoje yra reguliuojamas įvairiomis direktyvomis bei tikrinamas numatytais terminais. Artimiausias kontrolės laikotarpis – 2020-ieji. Tačiau atidarius šią gamyklą, jau rytoj būsime 2020-uosiuose atliekų rūšiavimo srityje“, – atidarymo šventėje pastebėjo Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) direktorius Šarūnas Reikalas.
Investicija į ateitį
Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, kuris vadovauja ir Klaipėdos regiono plėtros tarybai, pastebėjo, kad darbą pradedanti gamykla – pažangos ženklas.
„Tai yra gera žinia ne tik mums, regiono gyventojams, bet ir visai Lietuvai. Buvome ir esame geras pavyzdys. Gyvename Lietuvoje labiausiai civilizuotai atliekas tvarkančiame regione“, – pabrėžė V.Grubliauskas.
Anot jo, tinkamas ir pažangus atliekų tvarkymas bei jų deginimas – investicija į savo pačių bei savo vaikų ateitį.
Atskirs antrines žaliavas
Minėtas įrenginys iš mišrių komunalinių atliekų srauto, kuris pasiekia sąvartyną, atskirs ir perdirbimui atiduos apie 60 proc. antrinių žaliavų, esančių minėtame sraute.
Atliekų rūšiavimo metu gamykloje bus gaminamos antrinės žaliavos – stiklas, plastikas, popierius, spalvotas ir juodasis metalas. Į duris atvėrusią gamyklą pateks visos KRATC pasiekiančios atliekos, išskyrus pramonines ir statybines.
Rūšiuojant atliekas gamykloje bus išskiriamos trys frakcijos: perdirbti tinkamų atliekų, degioji kuro iš atliekų bei perdirbti netinkamų atliekų.
Prognozuojama, kad regionine mišrių komunalinių atliekų mažėjimas stabilizuosis ties 60–75 tūkst. tonų riba.
Klaipėdoje pašonėje duris atvėrusi atliekų rūšiavimo gamyklos statyba kainavo apie 12 mln. eurų. Beveik 81 proc. šios sumos skyrė Europos Sąjunga, o likusi dalis – KRATC paskola.
Sukūrė darbo vietų
Per metus, dirbant viena pamaina, planuojama apdoroti apie 75 tūkst. tonų mišrių komunalinių atliekų.
„Dirbant dviem pamanomis, kiekis turėtų būti dvigubai didesnis“, – paaiškinio Š.Reikalas.
Gamykloje dirbs daugiau nei pusšimtis darbuotojų, kurie antrines žaliavas – popierių, stiklą, plastiką, tekstilę, medieną – rūšiuos rankomis.
Jiems, anot gamyklos operatoriaus – bendrovės „NEG Energy“ direktoriaus Adolfo Gritėno, bus mokamas didesnis nei minimalus darbo užmokestis. Numatytas ir motyvacinis fondas.
Nepatogumų nejaus
Gyventojai finansinių nepatogumų dėl pradėjusios veikti gamyklos nepatirs. Vadinamojo vartų mokesčio kelti dėl jo neketinama.
„Šis projektas kitais metais Klaipėdos regiono gyventojams atliekų mokesčio nedidins“, – užtikrino KRATC direktorius.
Statant gamyklą pasirūpinta biofiltrais, kad rūšiuojant atliekas išsiskiriantys kvapai neapkartintų netoli gamyklos įsikūrusiųjų gyvenimo.
Iš viso Lietuvoje tokių gamyklų numatoma pastatyti 10. Pirmoji jau sėkmingai veikia Alytuje. Šiuo metu šalyje yra apie 11 sąvartynų.
 „Bet tai yra atliekos. Jeigu jos gerai išrūšiuojamos, per žiedinę ekonomiką jos vėl grįžta į gamybos procesą. Siekiamybė yra tokia, kad į sąvartynus patektų apie 5 proc. visų atliekų“, – teigė aplinkos ministerijos viceministras Algirdas Genevičius.
 

www.kl.lt