Bal 15 2016

Klaipėda ir Neringa atliekas tvarkys vieningai

Prieš keletą dienų Klaipėdos ir Neringos miestų savivaldybių administracijų direktoriai pasirašė naują sutartį. Dvi pajūrio savivaldybės susitarė kaip tvarkysis su bendros įmonės – UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) – akcijomis.
„KRATC yra septynių regiono savivaldybių įsteigta ir bendrai valdoma įmonė. Pagal Lietuvos įstatymus akcininkams privaloma susitarti dėl turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo bendrose įmonėse. Kadangi nuo KRATC įsteigimo praėjo jau 13 metų ir senosios akcininkų sutarties galiojimas yra pasibaigę. Būdami didžiausiu KRATC akcininku pasiūlėme kolegoms pasirašyti naują sutartį“, – sakė Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos miesto meras.
Klaipėdos ir Neringos miestų savivaldybės yra didžiausios KRATC akcininkės, bendrai valdančios beveik 95 proc. visų akcijų.
„Kaip atliekų tvarkymo sistemos kūrėja, KRATC yra pirmaujanti bendrovė Lietuvoje. Ji sukūrė išbaigto ciklo ekologiškiausią ir pigiausiai kainuojančią atliekų tvarkymo sistemą šalyje. Mums svarbu, kad ir toliau būtų užtikrintas ekologinių normų laikymasis, o žmonės už paslaugas mokėtų kuo mažiau. Todėl savivaldybių lygmenyje turime susitarti dėl šios įmonės valdymo, ir tuo pačiu dėl savo gyventojų ateities“, – sutarties pasirašymo priežastis vardino Darius Jasaitis, Neringos miesto meras.   
Akcininkų sutartyje numatoma,  jog sėkmingam Klaipėdos regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos tobulinimui yra būtina detalizuoti kai kuriuos KRATC valdymo klausimus, susitarti dėl balsavimo visuotiniuose akcininkų susirinkimuose, stebėtojų tarybos ir valdybos posėdžiuose ypatumų. Klaipėdos ir Neringos savivaldybės susitarė ir patvirtino, kad dėl bendrų tikslų vieningai balsuos visuotiniame akcininkų susirinkime bei Stebėtojų taryboje. O pagrindinis sutarties tikslas – sėkmingai įgyvendinti aplinkosauginį projektą, numatantį tobulinti regioninę atliekų tvarkymo sistemą, plečiant komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūrą. Be kita ko sutartyje numatyta, kad iki projekto pabaigos bendrovės akcininkams dividendai nebus mokami, kaip buvo ir iki šiol.
„Kadangi visa atliekų tvarkymo sistema yra išlaikoma pagal europinį principą „teršėjas moka“, pelnas ir nuo jo mokami dividendai būtų sunešami iš gyventojų ir įmonių mokesčių. Atliekų tvarkymo srityje apie pelną kalbėti dar anksti – pirma reikia sukurti patogią sistemą, ekologiškumą skatinančią infrastruktūrą. O jeigu pelno bus, jį derėtų investuoti į projektus, lengvinančius mokesčių naštą gyventojams“, – aiškino Artūras Šulcas, Klaipėdos mero pavaduotojas, kuruojantis uostamiesčio atliekų tvarkymo sritį.     
Analogiškos KRATC akcininkų sutartys yra nusiųstos ir kitoms regiono savivaldybėms – Palangos miesto, Kretingos, Skuodo, Šilutės, Klaipėdos rajonų vadovams.