Rgp 11 2016

Daugiabučių gyventojai skatinami rūpintis švara

Vykdant Aplinkos ministro įsakymą Klaipėdos politikai pavirtino atliekų sektoriaus naujovę – kiekvienas uostamiesčio daugiabutis namas turi jam priskirtus atliekų konteinerius.
Europietiška tvarka
Šis sprendimas priartina Klaipėdą prie civilizuotų Vakarų Europos miestų, kur už kiekvieną konteinerį bei tvarką šalia jo yra atsakingi konkretaus namo gyventojai.
„Konteinerių be šeimininkų mieste neliko. Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainėje yra patalpintas miesto žemėlapis, kuriame pažymėtos konteinerių išdėstymo vietos, o paspaudus ant kiekvieno konteinerio nurodoma, kuriems namams jis yra priskirtas“, – aiškino Renata Chockevičienė, Klaipėdos miesto savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vyriausioji specialistė.
Taip jau susiklostė, kad Klaipėdoje viena konteinerių aikštelė dažniausiai yra priskirta iškart keliems daugiabučiams.
„Senų Klaipėdos daugiabučių situacija tokia, kad siekiant  atlaisvinti daugiau vietos ankštuose kiemuose, konteineriai buvo  iškelti prie pagrindinės gatvės ir priskirti keliems namams. Kai statomas naujas daugiabutis, privalu  įsirengti  individualią buitinių atliekų surinkimo aikštelę, kurią rūpinasi  to pastato šeimininkas“, – pasakojo R.Chockevičienė.
Šiukšlynų bus mažiau
 „Situacija su atliekomis mieste nuolat gerėja. Žmonės jau išmoko rūšiuoti, vis daugiau nebereikalingų baldų, buitinės technikos atveža ir į specialias didžiųjų atliekų priėmimo aikšteles. Bet yra piktavalių, kurie prie naujos tvarkos nesistengia priprasti ir visus rakandus palieka prie konteinerių, kiemus paversdami šiukšlynais“, – sakė R.Chockevičienė. 
Tokių netvarkingų vietų – nelegalių šiukšlynų – sutvarkymas iki šiol būdavo finansuojamas iš savivaldybės biudžeto. Dabar tuo turės rūpintis atsakingi asmenys.
„Jei daugiabutį namą prižiūri valdų administratorius, bendrijos pirmininkas ar pačių gyventojų išrinktas atstovas, jie privalo užtikrinti švarą ir tvarką prie konteinerių aikštelės. Už neteisėtai paliktų atliekų sutvarkymą, už aplinkos prie konteinerių aikštelės nuolatinę priežiūrą bei švarą ir yra atsakingi būtent atliekų turėtojai. O juos, pagal Atliekų tvarkymo įstatymo nuostatas, atstovauja namų valdų administratorius, daugiabučių namų savininkų bendrija, nekilnojamojo turto savininkai ar kiti įgalioti asmenys “, –  sprendimą komentavo savivaldybės specialistė.
Drastiškų sankcijų ko kas nebus
Kaip ir iki šiol savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius kontroliuos situaciją ir pastebėjęs netvarką prie konteinerių skirs įspėjimą ar nuobaudą tą vietą prižiūrinčiam juridiniam asmeniui.
Dalis uostamiesčio namų valdų administratorių jau įgyvendina naująją tvarką: pastebėję nelegalias atliekas prie konteinerių siunčia savo darbuotojus ir jas išveža. Tačiau tų namų gyventojai, kur užfiksuota netvarka konteinerių aikštelėse , gali sulaukti papildomos sąskaitos už kiemo sutvarkymą.
„Tvarka nauja, neskubėsime iškart imtis griežtų sankcijų. Neturime tikslo bausti. Mūs tikslas , kad mes, visi klaipėdiečiai, gyventume švaresnėje ir tvarkingesnėje aplinkoje. Kaip to pasiekti? Paprastai – nešiukšlinti patiems, ir neleisti to daryti kaimynams“, – reziumavo Saulius Budinas, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius.