Rgs 20 2016

Klaipėdai atliekų krizė negresia

Vilniuje įsiplieskusiame atliekų rūšiavimo ir saugojimo skandale neigiamame kontekste vis minima ir Klaipėda, kur esą taip pat nesusitvarkoma su atliekomis. Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) užtikrina, kad uostamiestyje nieko panašaus nėra – atliekos rūšiuojamos, nekyla problemų dėl jų sandėliavimo ar sutvarkymo.

Šį pavasarį Klaipėdos rūšiavimo gamyklos privatus operatorius UAB „NEG Energy“  nutraukė veiklą neįvykdęs įsipareigojimų, nesumokėjęs atlyginimų darbuotojams, įsiskolinęs partneriams, palikęs apgadintus įrengimus, o šiuo metu  teisme sprendžiama  „NEG Energy“ bankroto situacija. Tačiau nepaisant  juridinių keblumų rūšiavimo gamykla KRATC pastangomis atnaujino veiklą ir šiemet išrūšiuos projekte numatytus 75 tūkstančius tonų atliekų.

KRATC administruojamas ir 7 pajūrio savivaldybes aptarnaujantis Dumpių sąvartynas, skirtingai nei Vilniuje ar kituose regionuose, nesikemša nuo atliekų, nes jos yra išrūšiuojamos ir kas jau nebetinka naudojimui – sudeginama energijos gamybai.

Vienintelė Klaipėda savo atliekas išrūšiuoja ir perdirba iki gamtai nepavojingo žemės grumsto.  Tokio lygio, tai yra pilno atliekų sutvarkymo ciklo, niekas Lietuvoje dar nepasiekė. Vertinant tą baigtinį ciklą, KRATC užtikrina vieną mažiausių atliekų sutvarkymo kainų Lietuvoje – „vartų“ bazinis mokestis yra tik 28,46 Eur be PVM. Palyginimui, Vilniuje jis viršija 71 eurą be PVM.

„Bazinis „vartų“ mokestis Klaipėdos regione nesikeičia jau 2013 metų. KRATC neketina jo didinti ir 2017 metais“, – sakė Vidmantas Plečkaitis, KRATC stebėtojų tarybos pirmininkas.

Pasak didžiausios KRATC akcininkės – Klaipėdos miesto savivaldybės  – neketinama didinti mokesčių už atliekų tvarkymą ir uostamiesčio gyventojams.

„Matome tendencijas, kad kitų šalies miestų ir rajonų savivaldybėse mokesčiai už atliekų tvarkymą gyventojams didėja, o Klaipėdos mieste šie mokesčiai pastaruosius ketverius daugumai mokėtojų grupių metus mažėjo iki 20 procentų, arba išliko nepakitę. Tai įrodo, kad sukūrėme subalansuotą atliekų tvarkymo sistemą, ir mūsų gyventojams artimiausiu metu nei mokesčių didinimas, nei atliekų krizės negresia“, – sakė Artūras Šulcas, Klaipėdos miesto mero pavaduotojas, kuruojantis atliekų sektorių. 

KRATC yra 7 Vakarų Lietuvos regiono savivaldybių įsteigta bendrovė, kuri vykdo Europos Sąjungos ekologijos standartus atitinkančios atliekų tvarkymo sistemos sukūrimo ir tobulinimo darbus, organizuoja didžiųjų, pavojingų ir kompostuojamų buities atliekų surinkimą regione bei administruoja vietinę rinkliavą Klaipėdos ir Neringos miestuose. Akcininkų daugumos sprendimu KRATC nemoka dividendų, o  visą uždirbą pelną investuoja į infrastruktūros kūrimą ir mokesčių už atliekas gyventojams mažinimą.