Spa 23 2017

Nemeskite maisto į konteinerius!

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija ragina klaipėdiečius atsakingiau elgtis su maisto produktais – jų pirkti mažiau arba nebereikalingus produktus atiduoti labdaros organizacijoms.

„Statistika rodo, kad klaipėdiečiai daug maisto produktų išmeta į šiukšliadėžes. Ir tai nėra vien virtuvėje ruošto maisto atliekos. Į sąvartyną iškeliauja net neišpakuoti produktai su pasibaigusiu galiojimo terminu“, – pasakojo Rasa Jievaitienė, Klaipėdos miesto savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja.

Kiekvieną metų ketvirtį atliekų tvarkytojai atlieka Klaipėdos miesto atliekų monitoringą – preciziškai išrūšiuoja iš uostamiesčio konteinerių atvežtas atliekas. 500 kilogramai buitinių atliekų pagal medžiagų rūšis išrūšiuojama į 17 skirtingų kategorijų. Kiekviena jų atskirai pasveriama ir taip sužinoma, kiek kokių atliekų išmeta klaipėdiečiai. Atlikus eilinį monitoringo tyrimą šį rudenį paaiškėjo, kad iš 500 kg net apie 70 kg buvo maisto ir virtuvės atliekos.

„Išmesdami maisto produktus mes dykai švaistome ne tik savo pinigus, bet ir gamtos bei energijos išteklius – vandenį, dujas, elektrą, – naudojamus tam produktui užauginti, pagaminti, maistui paruošti, nuvežti į parduotuves, o vėliau ir perdirbti ar utilizuoti“, – sakė R. Jievaitienė.

Kita bėda, kad perteklinis pirkimas įtakoja mūsų sveikatos problemas: mokslininkai teigia, kad suvalgome iki 30-50 procentų daugiau, nei mums būtina. 

„Būtina keisti savo įpročius – galvoti, planuoti savaitės meniu, pirkti mažiau arba universalius, keliems patiekalams tinkamus produktus, stebėti produktų galiojimo terminą ir, jam nespėjus pasibaigti, gaminti iš turimų produktų. Gerėjant gyvenimui net nesusimąstome, kiek žalos darome gamtai be saiko pirkdami ir po to nepanaudoję išmesdami“, – teigė Klaipėdos savivaldybės aplinkosaugos specialistė.  

Pasak Lietuvoje vykdytų tyrimų, vienas mūsų šalies gyventojas per metus išmeta apie 50 kilogramų maisto atliekų.