Lap 21 2017

Neįvertintas priešas – pavojingos atliekos

Apie popieriaus, plastiko, stiklo rūšiavimą mūsų šalies gyventojams aiškinti nebereikia – rūšiavimo konteineriai stovi kiemuose, mokyklose, biuruose, parduotuvės. Ir nenuostabu, kad išrūšiuojamų antrinių žaliavų atliekų kiekiai kasmet didėja ir Klaipėdoje, ir Lietuvoje. Tačiau kas yra pavojingos buities atliekos, kuo jos pavojingos ir kaip jomis saugiai atsikratyti – šio galvosūkio mūsų visuomenė dar neišsprendė.

Į konteinerius mesti draudžiama

„Pavojingos atliekos yra nematomas mūsų sveikatos ir gamtos priešas. Atrodytų, kokia čia problema, jei kokį indą panaudoto tepalo išmesi į konteinerį ar išpilsi kažkur atokiau nuo savo namų. Tačiau tepale yra visa puokštė sunkiųjų metalų, kurie kenkia žmonių sveikatai ir gali sukelti vėžinius susirgimus. O net vienas litras tepalo per gruntinius vandenis dešimtmečiams užteršia 50 arų žemės teritoriją“, – apie pavojingų medžiagų žalą aiškino Romualda Chuševė, Klaipėdos miesto savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vyriausioji specialistė.

Mūsų kiemuose stovintys konteineriai ir požeminiuose konteineriuose esantys sintetiniai maišai nėra sandarūs, nepralaidūs skysčiams. Todėl į juos išmesti pasenę lakai, dažai, skiedikliai, buitinės chemijos produktai, baterijos, vaistai, gyvsidabrio turintys daiktai ir kitos pavojingos medžiagos irdamos pasklinda į aplinką ir gamtai bei žmonėms daro nepataisomą žalą.

„Kai pūna organinės atliekos, mes jaučiam nemalonų kvapą. Tačiau kai gamtoje suyra pavojingos medžiagos, nei kvapo, nei kitų išorinių ženklų mes nepastebime. Cheminiai junginiai per vandenį, dirvožemį, orą patenka į mūsų organizmus ir juos lėtai nuodija“, – pasakojo aplinkosaugininkė. 

Saugiam tvarkymui – kelios vietos

Kur klaipėdiečiai turi dėti pavojingas medžiagas? Vieno atsakymo į šį klausimą nėra. Pavyzdžiui, senus vaistus gali priimti tik vaistinės. Smulkias buitines pavojingas medžiagas – baterijas, elementus, perdegusias lemputes – priima juos parduodantys prekybos centrai. Plaučių ligas sukeliantį pavojingąjį asbestą priima Dumpių regioninis sąvartynas ir kitos specializuotos įmonės, bet už komercinę kainą. Tačiau daugelį pavojingų buities atliekų Klaipėdos gyventojai turėtų nuvežti į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles, kur yra specialios patalpos pavojingų medžiagų saugiam sandėliavimui.

„Aikštelėse iš gyventojų šios atliekos priimamos nemokamai. Ten jos sudedamos į specialius sandarius konteinerius. Kai susikaupia jų didesnis kiekis, atliekų tvarkytojai jas atiduoda sunaikinimui arba saugiam perdirbimui“, – pasakojo R. Chuševė.

Aikštelėse Tilžės g. 66A, Šiaurės pr. 30, Plieno g. 13 galima atiduoti šias pavojingas atliekas:

  • galvaninius elementus,
  • akumuliatorius,
  • buitinės chemijos produktus,
  • lakų, dažų, skiediklių atliekas,
  • cheminėmis medžiagomis užterštą pakuotę ir medžiagas,
  • panaudotus tepalus,
  • tepalų filtrus ir kitas naftos produktų atliekas,
  • gyvsidabrio turinčias atliekas,
  • naudotas padangas.

Aikštelių darbo laikus ir vadybininkų kontaktus rasite čia.  Kilus klausimams, kur dėti konkrečias pavojingas atliekas, rašykite el. paštu kratc@kratc.lt arba skambinkite tel. (8 800) 133 44.

Kas neturi galimybės nuvežti pavojingų ar elektronikos atliekų į aikštelę, jas gali atiduoti tiesiai atliekų vežėjui 2 kartus per metus pagal grafiką. Grafikai skelbiami čia.

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų –  šaldytuvų, buitinės technikos, kompiuterių, monitorių, mobiliųjų telefonų, žaislų su elektronika – išvežimui galima tel. 1806; (8 800) 00 653 išsikviesti šių atliekų tvarkytojus.

Foto: Šis ženklas „Pavojingos atliekos“ nurodo, kad juo pažymėtų produktų negalima išmesti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis.