Bal 23 2018

KRATC aikštelėse – ekologijos pavyzdys

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) toliau sėkmingai siekia žiedinės ekonomikos tikslų. Taupydama gamtos išteklius ekologinė įmonė Tilžės gatvėje esančioje atliekų priėmimo aikštelėje įrengė saulės kolektorius, kurie gamina elektros energiją.

Elektra – iš saulės ir dujų

Naujieji kolektoriai pagamins 7000 kilovatvalandžių elektros energijos per metus, o to visiškai pakaks elektra aprūpinti aikštelę. Įmonės investicija – ilgalaikė, nes dabar aikštelės energetinis išlaikymas nieko nekainuos net 30 metų. KRATC tokius saulės kolektorius planuoja įrengti daugelyje savo aikštelių visame regione. Ir tai tik vienas iš įmonės „žaliosios“ energijos projektų.

KRATC valdomame regioniniame Dumpių sąvartyne, uždarytoje sąvartyno sekcijoje,

surenkamos pūvančių atliekų išskiriamos metano dujos. Jas deginant specialiuose generatoriuose taip pat pagaminama elektros energija. Iš Dumpių sąvartyno atliekų dujos surenkamos ir nukreipiamos į “Klaipėdos vandens” nuotekų valyklą, kur yra dujų deginimo ir elektros gamybos įrengimai.

Energija iš senų sąvartynų

KRATC turi ambicijų saulės jėgaines įrengti ir ant uždarytų sąvartynų šlaitų. Tokia praktika matoma visame pasaulyje, kadangi nebenaudojami užkonservuoti sąvartynai stūkso dešimtmečiais, turi dideles sanitarines zonas. Tad ateityje Kalotės sąvartyne KRATC planuoja įrengti saulės jėgainių parką bei pastatyti vėjo jėgaines, kadangi šioje teritorijoje specialistai nustatė ypač stiprų vėjingumą.

Pajamos iš tokių ilgalaikių projektų padėtų bendrovei sumažinti ar net visiškai padengti senų sąvartynų priežiūros išlaidas. Mat senuosius sąvartynus reikia kasmet kelis kartus nušienauti, surinkti ir išvalyti pūvančių atliekų išskiriamus taršius skysčius – filtratą. Tuo pačiu energetiniai projektai palengvintų finansinę naštą visiems regiono atliekų mokesčių mokėtojams, kadangi sąvartynų priežiūros kaštai yra įskaičiuojami į sąvartyno „vartų“ mokestį. 

Sąvartynas Klaipėdoje nebeaugs?

Pagrindiniai žiedinės ekonomikos tikslai – tausoti gamtos išteklius ir nekenkti gamtai. Siekdama šių tikslų praėjusiais metais KRATC 92 proc. Klaipėdos regiono komunalinių atliekų sutvarkė pagal žiedinės ekonomikos principus. Vienos atliekos buvo perdirbamos, o kitos – sudeginamos ir panaudojamos šilumos bei elektros energijai gaminti. Sudegusių atliekų šlakas taip pat perdirbamas. Jis yra išvalomas, sandėliuojamas ir ateityje bus panaudojamas kaip statybinė medžiaga. Tik 8 proc. Klaipėdos regiono atliekų buvo palaidoti sąvartyne – tai geriausias rodiklis šalyje 2017 metais.

Pagal ES aplinkosaugines direktyvas reikalaujama, kad 2030 metais į Lietuvos sąvartynus patektų ne daugiau kaip 10 proc. komunalinių atliekų. KRATC šį rodiklį jau pasiekė ir kelia sau aukštesnį tikslą – pasiekti tokį technologinį lygį, kad Dumpių sąvartyne komunalinės atliekos išvis nebūtų deponuojamos.