Bir 30 2019

Smarvės medžioklė: nuo faktų iki pažadų

Kaltųjų paieška dėl smarvės pietinėje Klaipėdos dalyje tęsiasi. Vėjuotą ketvirtadienio popietę Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto nariai surengė išvažiuojamąjį posėdį, kurio metu aplankė bendroves „Klaipėdos vanduo“ ir Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrą (KRATC).

Posėdžio metu smarvės būta, ir gana stiprios. Tačiau tik skleidžiamos smarvės židiniuose – rezervuaruose ar sandėliuose. Ar tokia smarvė gali pasiekti Klaipėdos pietinės miesto dalies gyventojus, esančius už 5-10 kilometrų? Prieš metus atlikti tyrimai taršą užfiksavo. Ir nors bendrovės problemas bando spręsti individualiai, ne visoms tai pavyksta padaryti greitai ir efektyviai.

Uždengs kelis rezervuarus

Ketvirtadienio popietė prasidėjo vizitu „Klaipėdos vandens“ nuotekų valykloje. Bendrovės atstovai svečiams parodė ir papasakojo, kaip tvarkomos miesto nuotekos.

Nors „Klaipėdos vanduo“ smarvei mažinti naudoja įvairias technologijas, papūtus nepalankiam vėjui būti šalia rezervuarų – nemenkas iššūkis. Tačiau ne ką mažesnis iššūkis vaikščioti nuotekų tvarkymo ir dumblo laikymo patalpose. Komiteto nariai tik spėliojo, ar esant aukštesnei oro temperatūrai smarvė būtų didesnė.

„Klaipėdos vanduo“ jau yra uždengęs keletą rezervuarų. Pasak įmonės atstovų, jau šių metų spalį ketinama uždengti kelis gravitacinius tankintuvus. Tačiau kiek tai sumažins sklindančią smarvę teritorijoje – lieka tik spėlioti.

Kada bus imtasi veiksmų uždengti visus kitus rezervuarus, bendrovės atstovai spėlioti nesiryžo. Tačiau buvo patikinta, kad tam reikėtų didelių investicijų.

Tiesa, nusiskundimų turėjo ir įmonės atstovai, kurie pabarė gyventojus – nuotekose randama smulkintų daržovių ir kitų radinių, tad tai taip pat prisideda prie puvimo ir smarvės.

Pirštu rodo į kaimynus

Atvykus į KRATC svečius pasitiko šiukšlių kvapas. Tačiau ne toks stiprus, kokio buvo tikėtasi. KRATC nieko nelaukęs komiteto nariams įvardijo tris savo taršos šaltinius: gamybos procesą, sandėliavimo aikštelę šalia gamyklos ir naudojamą sąvartyno sekciją, į kurią dedamos kai kurios atliekos.

Praėjusiais metais atliktų tyrimų rezultatais rėmęsis KRATC neigė, kad yra smarvės sukėlėjas pietinėje Klaipėdos dalyje.

„Situaciją geriausiai atspindi valstybės institucijų iniciatyva atliktas tyrimas. Palyginti su kitomis įmonėmis, kurios egzistuoja mūsų pašonėje, taršos žemėlapyje su savo teritorija išnykstame. Mūsų vidutinė tarša – iki 8 vienetų. Gretimų įmonių tarša siekia iki 950 vienetų. Tai yra oficiali laboratorijų medžiaga, tyrimai, su kuriais gali ginčytis kas tik nori“, – sakė KRATC atstovas spaudai Arūnas Liubinavičius.

KRATC teigimu, bendrovė save įvardija kaip šlako sijojimo ir saugojimo aikštelę.

„Šlakas nėra atlieka. Tai yra statybinė medžiaga, kurią naudojame savo sąvartyne, taip pat kelių tiesimui, šlaitų formavimui, perdengimui. Laukiame sertifikavimo, kada galėsime naudoti kaip statybinę medžiagą. Sąvartyne nebėra kam smirdėti. Sumažinome savo sanitarinę zoną, nes taršos iš esmės neliko“, – tikino A. Liubinavičius.

Pasak KRATC direktoriaus Šarūno Reikalo, daug vilčių teikia baigta instaliuoti nauja technologija iš Anglijos – purkštuvai, sukuriantys vandens dulksną, dirbtinį rūką. Bendrovės vadovo manymu, ši technologija galėtų išspręsti ne tik KRATC kvapo valdymo problemas, bet ir kaimynų.

Be purkštuvų, KRATC su smarve kovoja pasitelkdamas biofiltrą, probiotikus. Naktį, kai nevyksta procesas, įjungiami du ozonatoriai, kurie sukuria deguonies molekulę O3, naikinančią bakterijas.

Lauks tyrimų rezultatų

Situaciją apžvelgęs Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto pirmininkas Alvidas Šimkus teigė, kad bendrovės, nepaisant demonstruojamų problemos sprendimo būdų, bus stebimos ir toliau.

„Įspūdis dėl „Klaipėdos vandens“ neblogas. Įmonė moderni, bet kvapas vis tiek yra. Ji įsipareigojo iki spalio mėnesio uždengti kai kuriuos rezervuarus, tad tai teikia vilčių. Planuojame apsilankyti ir spalį. Pagal KRATC prezentaciją viskas atrodo labai gražu, bet ir čia kvapelis šioks toks yra. Tačiau jie neatsikalbinėja ir stengiasi spręsti problemas“, – sakė A Šimkus.

Išvažiuojamajame posėdyje dalyvavusi Klaipėdos savivaldybės tarybos narė Ligita Girskienė patikino, kad jau artimiausiomis dienomis paaiškės, kas vasaros pradžioje smardino Klaipėdos pietinę dalį, mat iš Anglijos laboratorijos grįžta paimto mėginio rezultatai.

Miesto ūkio ir aplinkosaugos komitetas artimiausiu metu planuoja aplankyti ir kitas galimai nemalonų kvapą skleidžiančias įmones – „Branda LT“ ir „Grigeo“.

publikacija iš www.ve.lt