Lie 17 2019

Konteineriai išdalinti, rūšiuoja ne visi

Siekiant tvarkingiau rūšiuoti žaliąsias ir biologiškai skaidžias maisto atliekas šiemet Klaipėdos individualių namų gyventojams išdalinti 2500 konteinerių. Iki šiol žaliosios atliekos – žolė, lapai, šakos, vaisių bei daržovių likučiai – buvo dedamos į plastikinius maišus ir paliekamos šalia buitinių atliekų konteinerių. Tačiau nuo rudens žaliosios atliekos iš individualių valdų plastikiniuose maišuose nebebus surenkamos.

„Kai planavome šių konteinerių įsigijimą, siekėme kelių tikslų. Pirma, plastikiniai maišai yra viena žalingiausių atliekų pasaulyje. Todėl, kur įmanoma, būtina atsisakyti plastikinių pakuočių. Antra, kai žalienų prikimšti maišai būdavo sustatyti gatvėse šalia konteinerių, tai nepuošė mūsų miesto“, – aiškino Ramunė Šličienė,  KRATC Ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininkė.

Nors konteineriai išdalinti sąmoningiausiems klaipėdiečiams, kurie patys pageidavo šios naujovės, visgi atliekų surinkėjai pastebi, kad dalies gyventojų įpročiai liko nepakitę.

„Mūsų inspektoriai kartu su vežėjais nuolat tikrina, kaip klaipėdiečiai atsikrato atliekomis. Kalbant apie žaliųjų atliekų rūšiavimą dar maždaug dešimtadalis konteinerių naudotojų daro klaidas“, – sakė R. Šličienė.

Dažniausia ir grubiausia rūšiavimo klaida, kad žmonės ir toliau žaliąsias atliekas deda į plastikinius maišus ir sumeta juos į žaliosioms atliekoms skirtus konteinerius. Dar pasitaiko, kad ten išmetami vazonai ir kitos buities atliekos.

„Kai žaliosios atliekos išmetamos plastiko pakuotėse, gaminant kompostą dalis smulkių plastiko dalelių patenka į juodžemį ir jį užteršia. Todėl ateityje maišų  su žaliosiomis atliekomis iš individualių valdų neberinksime, ir taip pat netuštinsime tų  konteinerių, į kuriuos gyventojai atliekas  bus išmetę neteisingai. Jie bus įspėjami ir turės patys perrūšiuoti savo atliekas“, – aiškino ekologė.

O ką daryti, jei žaliųjų atliekų yra daugiau ir jos netelpa į suteiktą konteinerį? Pasak pašnekovės, bet kuriuo atveju, plastikiniai maišai – ne išeitis.

„Gyventojas gali įsigyti papildomą savo konteinerį ir būtinai informuoti KRATC. Mes užklijuosime žymeklį, specialų lipduką, kad vežėjas šį konteinerį įsitrauktų į apskaitą. Kitą išeitis, kai susidaro daug sezoninių atliekų – lapų rudenį, šakų po genėjimo, – užsisakyti vienkartinį didelės talpos konteinerį. Ir bet kada, bet kokį kiekį žaliųjų atliekų Klaipėdos gyventojai gali atvežti žaliąsias atliekas į Glaudėnų kompostavimo aikštelę – jos priimamos nemokamai“, – sakė R. Šličienė.

Individualių valdų savininkai, pageidaujantys gauti žaliųjų atliekų konteinerius, turėtų  pasirašyti panaudos sutartį su KRATC. Tai galima padaryti dviem būdais:

  1. Sutartį galima parsisiųsti iš savitarnos paskyros www.manokratc.lt. Į dalinai užpildytą sutarties formą reikės įrašyti tik asmens dokumento numerį ir ją pasirašyti elektroniniu parašu bei atsiųsti rinkliava@kratc.lt arba įkelti į savitarnos paskyrą.
  2. Nesinaudojantiems savitarnos portalu sutarties forma yra išsiųsta pašto laišku. Į sutarties formą įrašę asmens dokumento numerį ir ją pasirašę, savininkai prašomi vieną egzempliorių perduoti bet kurio KRATC padalinio Klaipėdoje (Liepų g. 15, Tomo g. 2, Šiaurės pr. 30, Tilžės g. 66 A, Plieno g. 13) darbuotojams, arba atsiųsti paštu adresu Liepų g. 15, LT–92138, Klaipėda.

Pasirašiusiems sutartis konteinerius KRATC pristatys į namus. Išsamesnės informacijos teiraukitės nemokamu tel. 8 800 13344.