Rgp 16 2019

Žaliosios atliekos – be maišelių

Vasara jau džiugina klaipėdiečius vaisių ir daržovių derliumi. Sodus ir daržus turintys žmonės ėmėsi doroti, ką užsiauginę, tad natūralu, kad namuose padaugėjo žaliųjų atliekų. Kaip jas teisingai tvarkyti, pataria Ramunė Šličienė, KRATC Ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininkė.

Siekdami švarios ir tvarkingos aplinkos, augalinės kilmės atliekas gyventojai turėtų tvarkyti atskirai.

Kai žalėsiai išmetami į bendrus konteinerius, jie gesdami ima dvokti, gyvenamojoje aplinkoje sukelia nemalonius kvapus ir užteršia perdirbimui tinkamas antrines žaliavas. Todėl žalienas būtina rūšiuoti atskirai.

Šiemet visi nuosavuose namuose gyvenantys klaipėdiečiai gali iš KRATC nemokamai gauti dėžes kompostavimui.

Nemažai privačius namus turinčių ir mieste gyvenančių žmonių nenori savo sklypuose kompostuoti žalėsių. Dažniausiai jie išmeta net nušienautą žolę ar sugrėbtus lapus.

Tokiems klaipėdiečiams uostamiestyje jau išdalinta 2600 konteinerių žaliųjų atliekų bei vaisių ir daržovių surinkimui. Atliekų vežėjai jas surenka ir išgabena į kompostavimo aikštelę.

Bet daliai gyventojų vis dar reikia priminti, kad žaliųjų atliekų nederėtų dėti į plastikinius maišus, o mesti tiesiai į konteinerius.

„Stebėjome, kaip miestiečiai naudojasi jiems suteiktais konteineriais ir pastebėjome, kad žmonės iš inercijos į žaliųjų atliekų dėžes meta į maišus sukimštas atliekas. Tai yra ne tik klaida, bet ir šiokia tokia bėda. Nebežinodami kaip ją įveikti vežėjai ketina tokių konteinerių netuštinti, kol gyventojai patys nepasielgs, kaip yra prašomi – į konteinerius žalėsius dėti palaidus“, – pasakojo KRATC ekologė.

Plastikas ilgai yra ir, kompostavimo aikštelėje susmulkinus žaliąsias atliekas kartu su maišais, juodžemis užteršiamas. Tai yra neekologiška, toks kompostas yra netinkamas naudojimui. Taip rūšiuoti nedera.

Klaipėdiečiai, sukaupę didesnį kiekį žaliųjų atliekų, gali patys jas nuvežti į Glaudėnų atliekų surinkimo aikštelę, kur jos priimamos nemokamai.

Toje pačioje aikštelėje galima pasiimti komposto, nes per kelerius metus jo pagaminta tiek, kad leidžiama nemokamai pasikrauti iki 500 kg asmeniui. Tai yra derlingas dirvožemis, klaipėdiečių kiemuose padedantis užauginti ne tik gėles, bet ir nemenką derlių.

Daugiabučių namų gyventojams verta prisiminti, kad didesniam žaliųjų atliekų kiekiui surinkti namo administratoriai turėtų parūpinti didesnį konteinerį. Mažesnį jų kiekį galima palikti sudėjus į maišelius prie buitinių atliekų konteinerių, lygiai kaip ir iki 1 metro ilgio supjaustytų šakų krūveles. Tai nėra naujovė, apie tai gyventojai jau ne kartą buvo informuoti, o daugiau informacijos galima rasti tinklalapyje www.kratc.lt arba pasiteirauti tel. 8 800 133 44.