Rgp 29 2019

Smarvei pažaboti – naujos galimybės

Pietinės miesto dalies gyventojai  ne vienerius metus kenčia nuo nepakeliamos smarvės. Miesto atstovai tikina, kad žmonių skundai išgirsti ir stengiamasi suvaldyti smarvės problemą. Panašu, kad pasitelkiant naujausią įrangą dvoką pažaboti gali pavykti. Šiemet “KRAC” ėmė taikyti modernias technologijas, kurios jau davė pirmuosius vaisius.

Kvapams naikinti – modernūs sprendimai

Trečiadienį Miesto rotušėje miesto meras, Klaipėdos savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus specialistai bei Dumpiuose veikiančių įmonių atstovai diskutavo kaip išvaduoti pietinės miesto dalies gyventojus nuo kvapą gniaužiančio dvoko.

Susitikime dalyvavo bendrovių KRAC, “Klaipėdos vanduo”, “Branda”, “Klaipėdos nafta” atstovai, viešosios įstaigos “Aplinkos valdybos ir audito institutas” direktorius Rimantas Budrys, aplinkosaugininkai.

Susitikimo metu pristatytas Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRAC) įdiegtos naujovės, kurios panašu, galėtų padėti suvaldyti smarvę visoje pietinėje miesto dalyje.

KRAC direktorius Šarūnas Reikalas atskleidė, kad vienas iš pagrindinių bendrovės prioritetų ne tik teikti kokybiškas paslaugas žmonėms, bet ir užtikrinti, kad gyventojai nejaustų diskomforto dėl nosį riečiančių kvapų.

Bendrovės atstovai pristatė efektyvių priemonių kompleksą, kuris šiais metais buvo įdiegtas į įmonės infrastruktūrą.

“Naudojame papildomas mechanines užuolaidas, ozonatorių grupę, kuri veikia ir naktį kai patalpos būna uždarytos, probiotikų įterpimą į atliekų tūrį – “AirBorn” sistemą. Mūsų nuomone, tai išsprendė pagrindines kvapų problemas. Įvertinus rezultatus, kilo idėja pasitarti su kitomis greta veikiančiomis įmonėmis, kad, galbūt, reikėtų toliau vystyti projektą, kad ir kitos įmonės prisijungtų. Tokiu atveju būtų galima ženkliai sumažinti kvapų sklaidą pietinėje dalyje ir Ketvergiuose. Primesti idėjos tikrai niekam nesiruošiame, bet jautėme pareigą pasidalinti sukauptomis žiniomis”, – kalbėjo bendrovės direktorius.

Išeitis – ranka pasiekiama?

Naudojant “AirBorn” sistemą iš lengvai transportuojamų įrenginių purškiamas skystis su probiotikais, sukuriama dulksnos uždanga, kuri naikina ne tik kvapus, bet, ir pagrindinę smarvės priežastį – kvapų sukėlėjus.

Pasak susitikime dalyvavusio Aplinkos valdybos ir audito instituto direktorius R.Budrio, panašūs įrenginiai plačiai naudojami visoje Europoje.

Platesnis jų įdiegimas uostamiesčio įmonėse neabejotinai padėtų visam laikui pradanginti smarvę.

“Norėčiau pabrėžti, kad “AirBorn” yra įrenginys, ne technologija, tad svarbiausia tinkamai jį naudoti. Svarbu, kokiu skysčiu bus užpildyti šie purkštuvai. Panaudojant biotechnologinį preparatą, kurį išbandė KRAC ir kuris taip pat naudojamas Austrijoje ir Vokietijoje, rezultatų pasiekti tikrai pavyktų”, – prognozavo R.Budrys.

Pasak mokslininko, kitos Europos šalys jau seniai pamiršo ką reiškia akis ir gerklę griaužiantis dvokas.

Visgi, klaipėdiečiams kažkodėl tai tapo didžiuliu ir sunkiai įveikiamu iššūkiu.

Iniciatyvą vertina palankiai

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas svarstė, kad,  tokių sistemų ir įrenginių naudojimas veikiausiai ženkliai prisidėtų prie nemalonių kvapų naikinimo.

Visgi, žaibiško rezultato tikėtis nereikėtų.

“Negalėčiau tvirtinti, kad tai revoliucinis projektas, kurį visiems įsidiegus kvapai iškart dings. Visgi, primygtinai paprašiau ne savivaldybei pavaldžių įmonių, artimiausiu metu susitikti su sistemos tiekėjais, išsiaiškinti galimybę dėl sistemos naudojimo pilotinio projekto, o galbūt, ir galimybės “AirBorn” įrenginius įsigyti”, – teigė meras.

Pasak V.Grubliausko, jeigu Dumpiuose veikiančios bendrovės, kaip pavyzdžiui, KRAC, “Grigeo”, “Klaipėdos vanduo”, “Branda”, tokius įrenginius sudėliotų tinkama schema, galbūt, atsirastų galimybė sudaryti užkardą kvapams, ir sunaikinti juos dar nepradėjus pasklisti iš teritorijos ribų.

www.kl.lt