Bir 28 2020

Dėl tekstilės atliekų Klaipėdoje – naujas pasiūlymas

Ne vienerius metus tekstilės atliekų konteinerius Klaipėdoje nemokamai prižiūrėjusi bendrovė visus juos jau išvežė iš miesto. Ir nors sulaukta kito pasiūlymo, kaip tinkamai tvarkyti šias atliekas, valdininkai tvirtino, jog neskubės priimti sprendimų.
Bendrovė „Dėvėdra“, kuri Klaipėdoje buvo nemokamai pastačiusi tekstilės atliekų surinkimo konteinerius ir juos prižiūrėdavo, dar balandį pranešė, jog tokią veiklą nutraukia, o neseniai iš miesto buvo išvežti ir paskutinieji konteineriai. O klaipėdiečiai socialiniuose tinkluose pakankamai aktyviai klausinėja, kur stovi tekstilės atliekų surinkimo konteineriai, kur galima tinkamai atsikratyti nebereikalingas rūbais.
Aplinkos ministerija yra nurodžiusi, jog tekstilės atliekomis gali būti atsikratoma arba specialiuose konteineriuose, arba didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėse.
„Dabar Klaipėdoje civilizuotai atsikratyti tekstilės atliekomis ir galima didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėse, nes ten vis dar stovi tekstilės konteineriai. Laukiame, kol bus parengtas valstybinis atliekų tvarkymo planas kitiems metams ir tada bus aišku, ar atsiras naujų reikalavimų. Dabar patys galime pastatyti tuos tekstilės atliekų surinkimo konteinerius, to mums padaryti niekas neuždraus, bet tai nėra reikalavimas“, – aiškino Klaipėdos savivaldybės Aplinkosaugos skyriaus vedėja Rasa Jievaitienė.
Ji tvirtino, kad jau sulaukta pasiūlymo iš vienos bendrovės, kuri Klaipėdoje nori pastatyti tekstilės atliekų surinkimo konteinerius ir juos prižiūrėti – ištuštinti, išvežti ir pan.
„Mūsų tikslas yra turėti tokį paslaugos teikėją, kad tos surinktos tekstilės atliekos būtų antrą kartą panaudojamos. Pavyzdžiui, „Dėvėdra“ geresnius daiktus išrinkdavo, o skudurai keliaudavo į uostą, bet jau komercinė paslaptis, kur jie tiksliai būdavo panaudojami. Tačiau tai ir buvo antrinis panaudojimas. O Lietuvoje daug kur yra tokia praktika, kad surenkamos tekstilės atliekos yra suvežamos į sąvartynus, arba į „Fortum“ sudeginti. Tokiu atveju tie specialūs konteineriai surinkti tekstilės atliekas net neatrodo reikalingi“, – dėstė R. Jievaitienė.
Anot jos, Klaipėdos savivaldybė turi viziją, jog tokie tekstilės atliekų surinkimo konteineriai turėtų būti pastatyti prie traukos centrų, pavyzdžiui, prie prekybos centrų, o ne kiekviename kieme.
„Juk žmogus ne kiekvieną savaitę atsikrato tokių atliekų, o retokai, tad ir nėra poreikio konteinerius statyti kiekviename kieme. Bet mūsų tikslas yra toks, kad ta tekstilė būtų panaudojama antrą kartą. Tas naujas tiekėjas, kuris pateikė pasiūlymą Klaipėdoje tvarkyti tekstilės atliekas, tvirtina, kad turi kažkokius tiekėjus, kurie antrą kartą panaudotų surinktą tekstilę. Jie pateikė ir kainas, kiek mums kainuotų toks tekstilės atliekų tvarkymas, nes nemokamai niekas nieko nedaro. Skaičiuojame, vertiname tas kainas. Bet, aišku, be konkurso jokio tiekėjo pasirinkti vis tiek negalime“, – teigė R. Jievaitienė.
Ji dar kartą paaiškino, jog civilizuotai atsikratyti tekstilės atliekomis galima jas nuvežant į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles, kurių mieste yra trys: Šiaurės prospekte, Tilžės ir Plieno gatvėse.
„Galima tokias atliekas išmesti ir į mišrių atliekų konteinerius, niekas baudos tikrai neskirs“, – patikino Aplinkosaugos skyriaus vedėja.

parengta pagal www.atviraklaipeda.lt