Rgp 10 2020

Didžiosioms atliekoms surinkti – dar viena aikštelė

Birželio mėnesį šalia Dumpių regioninio sąvartyno, Uosių g. 7, pradėjo veikti didžiųjų atliekų apdorojimo aikštelė. Į ją iš viso Klaipėdos regiono suvežami nebereikalingi baldai, durys, langai ir kitos medienos turinčios atliekos, kurios čia specialia technika yra sumalamos, išrūšiuojami metalai, o likusi masė naudojama energijai gauti Klaipėdos kogeneracinėje jėgainėje. Nuo liepos vidurio ši aikštelė teikia ir papildomą paslaugą – tiek gyventojai, tiek įmonės čia gali atvežti ir priduoti didžiąsias atliekas.

Paslauga mokama, bet…

Žinia, senus baldus ar kitas medienos atliekas iš gyventojų nemokamai priima Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) administruojamos didžiųjų atliekų aikštelės. Vien Klaipėdos mieste jų yra trys, Klaipėdos rajone – dvi, o likusiose 5 regiono savivaldybėse – po vieną. Tačiau atokesnių miestelių gyventojams iki jų neretai tenka važiuoti dešimtis kilometrų, nes atliekos priimamos tik į tai savivaldybei, kurioje gyventojai yra deklaravę gyvenamąją vietą, priskirtą aikštelę.

Tuo tarpu į Dumpiuose esančią  naująją didžiųjų atliekų apdorojimo aikštelę gali būti priimamos didžiosios atliekos iš viso Klaipėdos regiono gyventojų ir juridinių asmenų. Tiesa, paslauga yra mokama –  45,38 euro už toną. Pasak atliekų tvarkytojų, su lengvojo automobilio priekaba ar mikroautobusu atvežtų atliekų priėmimas atvežusiam kainuoja nuo 4 iki 10 eurų.

„Daugeliui gyventojų patogiau ir pigiau yra vežti minėtas atliekas į arčiau jų gyvenamosios vietos esančias priėmimo aikšteles. Be to, į Dumpių aikštelę kviečiame smulkiuosius verslininkus, kurie teikia senų baldų išvežimo paslaugas. Dabar stebime procesą, kad jie bando gudrauti ir senienas veža į mieste esančias didžiųjų atliekų aikšteles. Bet dar kartą primename: aikštelės skirtos gyventojams, o komercinę paslaugą teikiantys asmenys ir firmos turėtų vykti tiesiai į naująją Dumpių aikštelę“, – sakė Šarūnas Reikalas, KRATC  direktorius.

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus didžiųjų atliekų negalima palikti prie konteinerių ar kitose vietoje. Gyventojai ir verslininkai jas privalo išgabenti į specializuotas aikšteles ar, pagal savivaldybių patvirtintą tvarką, atiduoti atliekų tvarkytojams.

Aikštelė naudinga visiems

Pasak KRATC atstovų, naujoji Dumpių didžiųjų atliekų apdorojimo aikštelė labai svarbi visiems regiono gyventojams tiek ekologiniu, tiek ekonominiu aspektu.

Iki šios vasaros Klaipėdos regione didžiosios atliekos –sofos, sekcijos, baldų komplektai – būdavo vežami ir užkasami sąvartyne, nes be papildomo apdorojimo jų nebuvo leidžiama nei perdirbti, nei sudeginti. Būtent seni baldai, kuriuose apstu degių medžiagų, tapo ne vieno sąvartyno gaisro priežastimi. Pradėjus baldus vežti ir smulkinti naujojoje aikštelėje į Dumpių sąvartyną kasmet nebepateks virš 13500 tonų degių atliekų. Beje, tai gera žinia visiems regiono mokesčių mokėtojams.

„Už kiekvieną sąvartyne „palaidojamą“ toną turime mokėti valstybinį atliekų šalinimo mokestį. Šiemet jis yra 5 eurai už toną, o nuo kitų metų, Seimo sprendimu, didinamas iki 10 eurų. Taigi, baldus paversdami kuru šiemet sutaupysime apie 30 000, o kitąmet – virš 130 000 eurų, mat šis mokestis, pagal principą „teršėjas moka“, įskaičiuotas į visų gyventojų ir verslo subjektų atliekų tvarkymo tarifus“, – sakė Šarūnas Reikalas.

Smulkinant baldus ir kitas didžiąsias atliekas iš jų magnetais išimam metalai, kuriuos pardavus perdirbėjams  taip pat mažinami atliekų tvarkymo kaštai visiems Klaipėdos regiono subjektams. O iki 30 centimetrų dydžio medienos atraižų susmulkinti baldai tampa kuru ir pasitarnaus energijos gamybai.

KRATC didžiųjų atliekų apdorojimo aikštelė:

Uosių g. 7, Dumpių kaimas, Klaipėdos raj.
Darbo laikas: I-VI nuo 8 iki 16 val.

Tel. (8 665) 85674