Gru 10 2020

Dumpių rūšiavimo linijoje – papildomos kvapų mažinimo priemonės

UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) administruojame Dumpių regioniniame sąvartyne įdiegta dar viena technologinė naujovė – kvapus mažinančiais probiotikais apdorojamos ir lauke laikinai sandėliuojamos antrinės žaliavos.

Kvapai uždaryti rūšiavimo ceche

Prieš keletą metų kilus ažiotažui dėl iš Dumpių pramoninės zonos į aplinkines gyvenvietes sklindančios smarvės Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija atliko kvapo modeliavimo tyrimus ir nustatė, kad Dumpių sąvartyne kvapų koncentracija yra daug žemesnė už leistinas normas. Iš visų Dumpiuose veikiančių įmonių sąvartyno kvapų intensyvumas pats silpniausias, dešimtimis kartų mažesnis už kaimynų.

Siekdamas dar labiau sumažinti savo kvapų sklaidą 2019 metais KRATC įdiegė papildomų priemonių kompleksą: ant rūšiavimo pastato vartų sumontavo oro cirkuliaciją sulaikančias užuolaidas, atliekų priėmimo kameroje įrengė stacionarius probiotikų ir neutralizuojančio preparato AirBorn purkštuvus, naktį patalpas dezinfekuoja ozonatoriais,  o ant sąvartyno kaupo pastatė kilnojamus kvapų neutralizavimo įrengimus. Be jau išvardintų priemonių rūšiavimo pastate nuolat veikia galingas biofiltras, surenkantis ir valantis orą iš patalpų.

„Visas komunalinių atliekų rūšiavimo procesas vyksta uždaroje patalpoje. Mūsų tikslas buvo sulaikyti kvapus rūšiavimo ceche ir ten juos maksimaliai neutralizuoti. Lauke stovintys kilnojami AirBorn purkštuvai yra naudojami daugiau kaip bendro iš visų Dumpių įmonių sklindančių kvapų neutralizatorius“, – pasakojo Šarūnas Reikalas, KRATC direktorius.

Neutralizvimo priemonės – visuose tvarkymo cikluose

Pasak oro tyrimus atlikusios laboratorijos, stipriausias kvapas sąvartyno teritorijoje buvo užfiksuotas atliekų sandėliavimo aikštelėje šalia rūšiavimo pastato, kur stovi konteineriai su deginimui skirtomis perdirbimui netinkamomis atliekomis.

Kodėl taip yra, KRATC specialistai puikiai žino: komunalinės atliekos iš viso regiono į sąvartyną atvažiuoja jau su ryškiu kvapeliu, pastovėjusios konteineriuose prie namų savaitę, dvi ar daugiau. Kadangi mechaninis atliekų rūšiavimo ciklas yra gana spartus, atliekos priėmimo patalpoje neužsiguli, tad nuo antrinių žaliavų atskirta masė tą nemalonų kvapą išlaiko. Ir kai konteineriai su šiomis perdirbimui netinkamomis atliekomis sandėliuojami atviroje aikštelėje, iš kur vėliau išvežami į atliekų deginimo jėgainę, nemalonūs kvapai sklinda į aplinką.

Ieškant šios problemos sprendimo, rūšiavimo ceche buvo įrengtos AirBorn preparato ir probiotikų purkštuvų sistemos.

„Probiotikai pasižymi tokia savybe: kuo ilgiau jie užsilaiko atliekose, tuo geresnis kvapų mažėjimo efektas. Pagal mokslininkų duomenis, probiotikais apdorojus nerūšiuotas atliekas po 1 valandos kvapo intensyvumas sumažėja 4 kartus. Po 48 valandų – jau 14 kartų. Įterpus probiotikus į atliekas priėmimo patalpoje, paruošiamajame rūšiavimo cikle, o taip pat apipurškus rūšiavimo metu – gaunamas dvigubas efektas. Probiotikų daugiau – kvapo mažiau“, – technologinius niuansus aiškino Raimundas Mockus, KRATC mechaninio rūšiavimo skyriaus viršininkas.

Dar viena probiotikų purškimo sistema

Įsitikinę probiotikų efektyvumu KRATC rūšiavimo ceche prieš mėnesį sumontavo dar vieną šių mikrobiologinių priemonių purškimo sistemą. Tikslas – probiotikais apdoroti ir antrines žaliavas.

„Antrinės žaliavos – plastikas, kartonas, kurį išimamame iš atvežtų komunalinių atliekų, taip pat yra užterštos ir skleidžia nemalonų kvapą. Kadangi šias išrūšiuotas pakuotes kaupiame ir laikome savo teritorijoje kartais ir kelis mėnesius, kol išvežimui suformuojame visą daugiatonį krovinį, ypač šiltuoju metų laiku kvapo intensyvumas toje zonoje stiprėja“, – pasakojo R. Mockus.

Iki šiol sąvartyne prie antrinių žaliavų sandėliavimo stoginės kvapų neutralizavimui buvo naudojamas AirBorn purštuvas. Bet dar geresnis efektas pasiekiamas antrines žaliavas probiotikais apdorojant rūšiavimo metu.

„Kai rūšiavimo linijose nuo kitų medžiagų atskiriamas plastikas ir popierius, ant konvejerio jos dar kartą apipurškiamos mikrobiologinėmis priemonėmis. Kadangi probiotikų poveikis stiprėja kai jie veikia ilgesnį laikotarpį, nuo šiol mūsų teritorijoje laikomose antrinėse žaliavose puvimo procesai, o tuo pačiu ir kvapai, yra stabilizuoti“, – sakė R. Mockus.