Kov 08 2021

Šakos ir pernykščiai lapai – ne problema, sužinokite, kur juos dėti

Pavasariniai darbai lauke jau prasidėjo. Soduose genimi medžiai, tvarkomi krūmokšniai, parkuose ar atokesnėse vietose dar likę nesugrėbtų pernykščių lapų. Klaipėdos mieste dėl žaliųjų atliekų sutvarkymo keblumų kilti neturėtų – šiai atliekų grupei sukurta atskira surinkimo sistema, o iš perdirbtų žaliųjų atliekų pagamintas kompostas nemokamai dalinamas visiems jo pageidaujantiems.

Individualių valdų savininkai smulkias šakas ir kitas žaliąsias atliekas gali kompostuoti savo sklypuose arba užsisakyti specialų konteinerį žaliųjų atliekų surinkimui. Jų išdavimą uostamiestyje kuruoja Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC).

„Tiek namudines kompostines, tiek žaliosioms atliekoms skirtus konteinerius suteikiame nemokamai. Kompostinių šiuo metu neturime, o konteinerį žaliosioms atliekoms rinkti galima užsisakyti tel. (8 46) 39 07 81 arba elektroniniu paštu kratc@kratc.lt“, – sakė Ramunė Šličienė, KRATC Ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus vadovė.

Pasak specialistės, išmetamos šakos į žaliųjų atliekų surinkimo konteinerius turi būti susmulkintos iki 1 metro ilgio ir, jei telpa, sudėtos į žaliųjų atliekų konteinerį, o jei netelpa – tvarkingai sukrautos šalia. Iš Klaipėdos individualių valdų žaliąsias atliekas vežėjai surenka ir išveža kartą per savaitę. Tačiau jei klaipėdietis nėra užsisakęs žaliųjų atliekų konteinerio, pas jį vežėjas neužsuks.

„Tai labai svarbi aplinkybė. Jei neturite individualaus žaliųjų atliekų surinkimo konteinerių, bet sudėjote maišus su žaliosiomis atliekomis ar šakas šalia komunalinių atliekų konteinerių – jie nebus paimti. Dar svarbu nepamiršti, kad į žaliųjų atliekų konteinerius atliekos turi būti metamos nesupakuotos“, – akcentavo R. Šličienė.

Aplinkosaugininkai pastebi dar vieną opią uostamiesčio problemą ir prašo klaipėdiečių nekrauti maišų su lapais ar šakų viešose vietose: prie gatvių, parkuose, bendruose želdynuose, nes jų iš ten niekas nesurinks. Žaliosios atliekos turi būti paliekamos tik prie kolektyvinių arba individualių žaliųjų atliekų konteinerių, kur pagal numatytą grafiką ir maršrutą atvažiuoja šių atliekų surinkimo mašinos.

Kada iš konkrečios Klaipėdos miesto vietos surenkamos žaliosios atliekos, galima sužinoti internete https://kratc.lt/lt/klaipeda/atlieku-surinkimo-grafikai/ arba tel. (8 46) 39 07 81. Tuo pačiu numeriu derėtų pranešti, jei atliekos nurodytu laiku nebuvo išvežtos.

O ką daryti daugiabučių gyventojams? Klaipėdos miesto atliekų vežėjai visus metus renka žaliąsias atliekas ir iš jų kiemų. Daugiabučių namų gyventojų prašoma lapus, sugedusius termiškai neapdorotus vaisius ar daržoves sudėti į maišus ir juos palikti šalia komunalinių atliekų konteinerių. Žaliosioms atliekoms sudėti rekomenduojama naudoti žalios spalvos maišus. Šie maišai, kaip ir iki 1 m ilgio medžių ar krūmų šakos, yra surenkami ir išvežami pagal grafiką. Kad kiemai atrodytų tvarkingiau, gyventojų prašoma pasidomėti žaliųjų atliekų išvežimo grafikais (jie skelbiami https://kratc.lt) ir maišus palikti išvežimo dienos išvakarėse.

Bendruomenės, kurios numato didesnius pavasarinius želdinių genėjimo, kirtimo ar likusių lapų grėbimo darbus, gali paprašyti KRATC laikinai pastatyti specialų didelį konteinerį šioms atliekoms surinkti. Konteineris suteikiamas nemokamai 3 dienoms, bet užsakovas turi užtikrinti, kad jis būtų naudojamas tik pagal paskirtį, kad pašaliečiai į jį neprimestų kitokių atliekų.

Didesnį kiekį žaliųjų atliekų sukaupę klaipėdiečiai patys jas gali atvežti į Glaudėnų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę, esančią šalia Kalotės (Kaukėnų g. 21, Glaudėnų km, Klaipėdos raj.). Iš Klaipėdos miesto gyventojų žaliosios atliekos priimamos nemokamai, kiekiai neribojami.

Minėtoje aikštelėje iš surinktų žaliųjų atliekų yra pagaminamas ir nemokamai dalinamas kompostas. Jį pasiimti gali gyventojai ir verslo subjektai, tik transportu ir pakrovimu turėtumėte pasirūpinti patys. Daugiau informacijos teiraukitės aikštelės darbo metu I – V nuo 8 iki 16 val., tel. 8 633 25 887.