Rgs 29 2021

Rūšiuokime žaliąsias atliekas

Kokių atliekų į šiukšliadėžę išmetame daugiausiai? Popieriaus, stiklo, plastiko? Nieko panašaus. Kone pusę gyventojų išmetamų atliekų sudaro žaliosios atliekos: maistui nebetinkamos sodų ir miškų gėrybės, nupjauta žolė, lapai, šakos. O įsibėgėjus rudeniui jų dabar ypač gausu.

Nemeskite į bendrus konteinerius

Pasak ekologų, blogiausia, kai žalienos išmetamos į komunalinių atliekų konteinerį. Vaisių ar daržovių likučiai greitai genda ir iš konteinerio ima sklisti nemalonūs kvapai. Be to pūvančiomis atliekomis užteršiamas ir perdirbimui tampa nebetinkamu popierius, plastikas.   

„Daugiausia žaliųjų atliekų susidaro individualiose valdose, tad draugiškiausia gamtai, kai biologiškai skaidžios atliekos išrūšiuojamos ir kompostuojamos jų susidarymo vietoje – savame kieme. Bet jei tokios galimybės nėra, Klaipėdos miesto individualių valdų gyventojai, gali gauti konteinerį žaliosioms atliekoms, kurį atliekų vežėjai ištuština kartą per savaitę“, – pasakojo Ramunė Šličienė, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus vadovė.

Pagrindinis atliekų tvarkytojų prašymas – į žaliųjų atliekų konteinerį žalienas mesti palaidas, o ne sudėtas į plastikinius maišus. Ir maišų su lapais ar kitomis žalienomis šalia konteinerių palikti neleidžiama, jie nebus surenkami. Jei žaliosios atliekos netelpa į vieną konteinerį, tam gali būti suteiktas papildomas.

Individualių namų gyventojai žaliųjų atliekų konteinerį gali užsisakyti tel. (8 46) 39 07 81 arba elektroniniu paštu kokybe@kratc.lt.

Kur dėti lapus?

Daugiabučių namų gyventojams sugrėbtus medžių ir krūmų lapus leidžiama sudėti į maišus ir palikti prie konteinerių. O šakas, likusias po medžių, krūmų kirtimo ar genėjimo, reikia susmulkinti ne ilgesnėmis nei 1 metro dalimis. Pageidautina, kad žaliosios atliekos būtų perduodamos atliekų surinkėjams šių atliekų surinkimo dieną arba tvarkingai padedamos iš vakaro.

Jeigu žaliųjų atliekų kiekis didesnis, netelpa į maišus ar konteinerį, Klaipėdos miesto gyventojai jas patys gali pristatyti į Glaudėnų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę (Kaukėnų g. 21, Klaipėdos r.).

Namų administratoriai ar daugiabučių bendrijos, susikaupus didesniam žaliųjų atliekų kiekiui, gali paprašyti KRATC arba jo teritoriją aptarnaujančio vežėjo laikinai pastatyti specialų konteinerį šioms atliekoms surinkti. Bet konteinerio užsakovas atsako, kad į žaliųjų atliekų konteinerį nebūtų primesta kitų, kompostavimui netinkamų, atliekų.

Kompostas kol kas dalinamas nemokamai

Iš Klaipėdos miesto surinktos žaliosios atliekos yra perdirbamos. Apie metus jos pūdomos, specialia technika smulkinamos, vartomos, sijojamos, kol galų gale paverčiamos derlingu kompostu. Glaudėnų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėje šiuo metu komposto yra sukaupta pakankamai daug ir jis nemokamai dalinamas tiek viso regiono gyventojams, tiek juridiniams asmenims.

„Kolegos kituose Lietuvos regionuose kompostą parduoda, o mes kol kas jį dovanojame. Tad kviečiu pasinaudoti išskirtine galimybe ir pasiimti, kol orai palankūs aplinkos tvarkymo darbams“, – kvietė KRATC ekologė, primindama, kad kompostą reikia pasikrauti ir parsigabenti savo jėgomis ir transportu.  

Glaudėnų žaliųjų atliekų aikštelė dirba: I-V nuo 8 iki 16 val., tel. (8 633) 25 887; (8 46) 44 11 25.