Balandžio mėnesį Klaipėda oficialiai pradeda pilną maisto atliekų rūšiavimo ir sutvarkymo ciklą. Uostamiesčio gyventojai ir svečiai kviečiami rūšiuoti maisto likučius ir mesti juos į konteinerius rudu dangčiu.
„Klaipėdos mieste kaip ir visoje Lietuvoje pradedame rūšiuoti maisto atliekas. Maždaug prieš penkiolika metų, kai mieste atsirado rūšiavimui skirti spalvoti varpeliai, daugelis į rūšiavimą žiūrėjo skeptiškai. Šiandien stiklo, popieriaus, plastiko pakuočių rūšiavimas mums yra tapęs kasdieniu įpročiu. Neabejoju, kad ir maisto atliekas klaipėdiečiai rūšiuos atsakingai, kaip tai vyksta visose civilizuotose Europos valstybėse“, - sakė Arvydas Vaitkus, Klaipėdos miesto meras.
Pagal ES reikalavimus nuo 2024 m. visos Lietuvos savivaldybės privalo atskirai rinkti maisto atliekas. Klaipėdoje tam sukurta nauja rūšiavimo infrastruktūra.
„Klaipėdos daugiabučių kiemuose esame įrengę pusiau požeminius ir antžeminius konteinerius. Iki šiol jų rudi dangčiai buvo užrakinti, tačiau dabar saugikliai nuimti, maisto atliekas, sudėtas į plastikinį maišelį, jau galima išmesti. Individualių valdų savininkams išdalinome arti 2000 specialių rudų 60 litrų talpos konteinerių. Jei tokio konteinerio namo savininkas dar negavo, kviečiame kuo skubiau kreiptis į KRATC ir pradėti rūšiuoti“, - kvietė Roma Budrienė, UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro direktorė.
Specialių rūšiavimo priemonių klaipėdiečiams nereikės. Maisto atliekas virtuvėje jie rūšiuos taip pat, kaip išmeta komunalines atliekas: į atskirą indą ar kibirėlį įsiklos bet kokios spalvos plastikinį maišelį, kurį pripildžius reikia sandariai užrišti ir išmesti į kieme esantį rudąjį konteinerį. Klaipėdoje, kaip ir daugumoje Europos valstybių, maisto atliekos rūšiuojamos būtent į konteinerius rudu dangčiu.
Iš Klaipėdos gyventojų maisto atliekos surenkamos atskira mašina ir atgabenamos į Dumpiuose pastatytus apdorojimo įrenginius. Čia naudojimui nebetinkami produktai bus paverčiami biomase, kurią uždaro tipo cisternomis išsigabens atliekų perdirbėjai.
„Dumpiuose esančiame apdorojimo ceche maisto atliekas išpakuosime iš plastikinių maišų, rūšiavimo linijoje išrinksime perdirbimui netinkamas medžiagas, o pagaminto produkto – pulpos, nepūdysime. Perdirbimu užsiims kitos įmonės, turinčios atitinkamus įrenginius. Sprendimą atsisakyti pūdymo Dumpiuose pasirinkome iš anksto, kad išvengtume net mažiausios galimybės susidaryti nemaloniems kvapams“, - pasakojo R. Budrienė.
Perdirbant maisto atliekas iš jų išgaunamas biometanas bei pagaminamas kompostas. Biometanas naudojamas kaip ekologiškas gamtinių dujų analogas elektros ar šilumos gamybai, taip pat jis tinka kaip kuras dujomis varomoms transporto priemonėms. Be to, atskirai surenkant maisto atliekas švaresnės ir tinkamesnės perdirbimui lieka antrinės žaliavos, išmestos į komunalinių atliekų konteinerius.
Dumpiuose pastatytais įrenginiais per metus bus galima sutvarkyti virš 6 670 tonų maisto atliekų, čia pateks Klaipėdos regiono savivaldybių gyventojų maisto likučiai.
Naujasis cechas su visa įranga, kaip ir maisto surinkimo konteineriai uostamiesčiui, įsigyti pasinaudojant ES fondų lėšomis. Maisto projekto investicijų vertė apie 3 071 591 Eur, iš jų 72 proc. skyrė ES Sanglaudos fondas, likusi dalis – KRATC lėšos.