Šiemetinę Jūros šventę aplankė ir stebėjo aplinkosaugos specialistai iš įvairių Europos valstybių: Ispanijos, Italijos, Graikijos, Lenkijos Belgijos. Tai MINEV – tarpregioninės programos Interreg Europe - projekto dalyviai, panašių vizitų skirtingose šalyse metu ieškantys sprendimų, kaip masines šventes paversti švaresnėmis, sugeneruoti mažiau atliekų arba jų išvis išvengti.
Ankstesnių susitikimų metu MINEV dalyviai analizavo, kaip auto lenktynių Formulė 1 etapo organizatoriams Italijoje sekasi tvarkytis su masiniu sirgalių antplūdžiu ir jų paliekamomis šiukšlėmis, kaip Ispanijos Malagos konferencijų centrai, lankytojus be perstojo priimantys visus metus, stengiasi tvariai perdirbti reklaminių stendų likučius į suvenyrus. O šiemet aplinkosaugininkai liepos 25–27 dienomis Klaipėdoje susirinko į konferenciją, kuri sutapo su Jūros švente. Tuo pačiu partneriams atsirado galimybė iš arti pamatyti ir įvertinti klaipėdiečių patirtį organizuojant didžiausią Lietuvoje vasaros renginį.
MINEV dalyvius priėmęs vienas iš projekto dalyvių Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC), kartu su socialiniais partneriais: Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos aplinkosaugos specialistais, Klaipėdos universiteto profesoriumi dr. Ramūnu Povilansku ir VšĮ „Klaipėdos šventės“ atstovais stengėsi svečiams parodyti ne tik šventės užkulisius, bet ir supažindinti su Lietuvos uostamiestyje ne vienerius metus puoselėjamomis ekologinėmis inciatyvomis.
„Daugiau nei dešimtmetį vedame edukacines ekologijos pamokas mažiesiems ir suaugusiems. Skatiname ir suteikiame galimybę rūšiuoti į Jūros šventės mugę atvykstantiems prekybininkams. Kviečiame atsisakyti vienkartinių indų, todėl šiemet maitinimo paslaugas šventėje teikusiems prekybininkams dalinome valgomus puodelius, kurie net ir numesti ne vietoje ištirpsta ir nesukelia gamtai jokios žalos. Be to svečiams aprodėme savo bendraminčių – Lietuvos jūrų muziejaus – ekologinės edukacijos erdves, ruoniukų reabilitacijos centrą. Atrodytų tai tik smulkmenos, bet būtent keitimasis ekologinėmis idėjomis, naujų formų ir priemonių ieškojimas, leidžia tikėtis proveržio išsaugant švarų pasaulį ateities kartoms“, - pasakojo Ramunė Šličienė, KRATC direktorės pavaduotoja.
Visos MINEV ekspertų pastabos ir rekomendacijos klaipėdiečiams dar bus išsakytos projekto dalyvių pasitarimuose, tačiau jau viešnagės metu svečiai stebėjosi puikia klaipėdiečių organizacija.
„Jūsų šventė neįtikėtinai švari. Kaip Jums taip pavyksta?“, - klausė Marisa Sebastian, tarptautinio MINEV projekto koordinatorė iš Ispanijos.
Ją nustebino tvarkingai atliekas surenkantys Jūros šventės maitintojai ir prekybininkai, po masinių naktinių renginių operatyviai išvalomos teritorijos.
„Kadangi Lietuva kitąmet uždraus vienkartinio plastiko indų naudojimą renginiuose, būtų smalsu vėl atvykti į Klaipėdą ir pasižiūrėti, kaip jums seksis susitvarkyti su nauju iššūkiu“, - sakė Ernestas Kovacs‘as, šį MINEV projektą administruojančios kompanijos ACR+ atstovas.