Europa šią savaitę mini atliekų mažinimo savaitę, ir tokia akcija vyksta jau 15 kartą. Klaipėdos miesto savivaldybė taip pat prisideda prie šios iniciatyvos, skatindama gyventojus mažinti susidarančių atliekų kiekį, o susidarančias komunalines atliekas tvarkyti tvariai. Kodėl atliekų turėtume išmesti mažiau, kodėl svarbu mažinti jų kiekį?
Priežastis paprasta: žmonių populiacija sparčiai didėja. Per pastaruosius 50 metų planetoje gyventojų padaugėjo nuo 4 iki 8 milijardų. Visiems reikia maisto, rūbų, buities daiktų, transporto priemonių. Ir visa tai gaminama naudojant planetos išteklius, užteršiant visus pasaulio kampelius. Pasak mokslininkų, žmogaus veikla vis labiau pažeidžia planetos ekologinę pusiausvyrą. Todėl kiekvienas turėtų pagalvoti, ką galėtų daryti kitaip, kad planetai ir sau pakenktų kuo mažiau.
Geriausias būdas sumažinti atliekų poveikį aplinkai – prevencija. Daug daiktų, kuriuos išmetame, galima panaudoti pakartotinai, o kitus galima perdirbti, kad jie taptų žaliava kitiems produktams.
Lietuvoje jau 20 metų kuriama ir tobulinama ekologiška atliekų tvarkymo sistema. Klaipėda – ne išimtis.
Atliekų surinkimo įranga yra kiekvieno klaipėdiečio kieme. Į rūšiavimo konteinerius metame popierių, plastiką, metalą, stiklą, kitąmet pradėsime rūšiuoti ir maistą. Dauguma šių medžiagų ir antrinių žaliavų perdirbamos, panaudojamos pakartotinai.
Žaliosios atliekos taip pat surenkamos atskirai, saugiai supūdamos, paverčiamos kompostu ir grąžinamos gamtai. Klaipėdiečiai kompostuoti gali savo kieme į nemokamai dalinamas kompostines (daugiau informacijos www.kratc.lt), arba nuvežti nupjautą žolę, lapus, šakas, maistui netinkamus sodo ir daržų derliaus likučius į Glaudėnuose esančią žaliųjų atliekų aikštelę. Saugiai pagamintas kompostas klaipėdiečiams dalinamas nemokamai, jis gali būti naudojamas puošiant aplinką ar sodininkaujant.
Į kiemo konteinerius netelpančios didžiosios atliekos (baldai, langai, durys ir kita), buityje susidarančios statybinės, elektros ir elektroninės įrangos bei pavojingos atliekos – turi būti atiduodamos ten, kur bus sutvarkytos saugiai, neteršiant aplinkos – į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles.
Pavyzdžiui, į Klaipėdos didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles atvežti baldai yra perdirbami keliais būdais. Jeigu baldas dar tinkamas naudojimui, nesunkiai suremontuojamas, jis sutvarkomas ir patenka į mainų stotelę „IMK“, Tilžės g. 51, Klaipėdoje (Tilžės turgaus teritorijoje). Iš ten tinkamus naudoti daiktus nemokamai pasiima kiti žmonės.
Naudojimui nebetinkamos sofos, foteliai, sekcijos, kiti baldai yra sumalami smulkintuvu specialioje aikštelėje, ten magnetais ištraukiami metalai. Susmulkinta mediena perduodama baldų gamintojams, kurie šias atliekas panaudoja drožlių plokščių gamybai, o perdirbimui netinkama masė išvežama į katilines energijos gamybai.
Svarbu žinoti, kad įvairias atliekas galima ne tik pačiam nuvežti į jų surinkimo aikšteles, bet ir privatūs atliekų tvarkytojai atvyksta jų surinkti iš klaipėdiečių namų. Interneto svetainėje https://atliekos.lt/ skelbiamos įmonės iš gyventojų ir verslo subjektų surenkančius nebereikalingus elektros, elektronikos prietaisus, buitinę techniką, pavojingas medžiagas, statybos ir remonto atliekas. Kai kurios privačių tvarkytojų paslaugos yra mokamos, o Klaipėdos miesto didžiųjų atliekų aikštelėse Šiaurės pr. 30, Tilžės g. 66A, Plieno g. 13 iš gyventojų visos atliekos priimamos nemokamai.
Visgi, pasak aplinkosaugininkų, galvojant apie taršos mažinimą, didžiausia vertybė yra atliekų vengimas. Artėjant naujametinių dovanų karštinei kiekvienas iš mūsų turėtų pagalvoti, ar tikrai verta išlaidauti perkant naujus daiktus, trumpalaikį džiaugsmą suteikiančius niekučius.
O galvojant apie šventinių vaišių meniu reiktų itin gerai suplanuoti tikruosius maisto produktų poreikius. Skaičiuojama, kad vien Europos Sąjungoje per metus išmetama apie 88 mln. tonų maisto produktų. O kiekvienas Lietuvos gyventojas kasmet vidutiniškai išmeta 76 kg maisto. Todėl pirmasis patarimas siekiant švaresnio pasaulio – mažinti besaikį maisto pirkimą ir tuo pačiu – maisto švaistymą.
Daugiau informacijos ir patarimų, kaip teisingai rūšiuoti atliekas, kas teikia jų tvarkymo paslaugas Klaipėdos mieste, rasite https://www.kratc.lt/atlieku-tvarkymo-vadovas/